nilay (istanbul) ,   Rica etsem Cengiz kurtoglundan güzel bir şarkı calarmisiniz su an işyerinde toplu dinkemekteyiz ve buradaki tüm arkadaşlarıma armağan ediyorum TSK.....    |           Hazan (İstanbul) ,   Merhaba Sezen aksudan vazgeçtim şarkısını çalar mısınız...    |           Yosun göz (İstanbul) ,   Tarkan dan asla vazgeçemem şarksını çalarmısınız teşekkürler...    |         
Kullanıcı:    Parola:    Üye Ol   Şifremi Unuttum  
 
 
 

Orhan Gencebay Kimdir


Orhan Gencebay ya da gerçek adıyla Orhan Kencebay (d. 4 Ağustos1944SamsunTürkiyeTürk besteci, ses sanatçısı, şair, enstrümanist, aranjör, müzik yapımcısı, müzik direktörü ve aktördür. Müzik dünyasında ‘‘Orhan Baba’’ olarak tanınır.

Arabesk müzik olarak adlandırılan, fakat kendisinin bu terimi "yanlıştır ve eksiktir" gerekçesiyle reddedip Serbest Türk müziği, özgür Türk müziği, serbest çalışmalar ve Gencebay müziği gibi kavramlarla adlandırdığı, 1960larda yayılan Türk müziği tarzının yaratıcı ve öncülerindendir. Gencebay, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısıdır.

YAŞAMI
 

Müziğe 6 yaşında, Rus konservatuvarı mezunu ve aslen Kırım göçmeni eski bir opera sanatçısı olan klasik batı müzisyeni Emin Tarakçıdan keman ve mandolin dersleri alarak başladı. 7 yaşında bağlama ve Türk halk müziği dersleri almaya başladı. 10 yaşında ilk beste çalışması olan Kara Kaşlı Esmerdi Kim Bilir Kimi Sevdi isimli eseri yaptı. 13 yaşında Türk Sanat Müziği ve tambur eğitimi almaya başladı. Ortaokul ve lise yıllarında SamsunEdirne ve İstanbul musiki cemiyetlerinde yaylı tambur, THM cemiyetlerinde ise bağlama çaldı. Samsun ve İstanbulda halk evlerinin kuruculuğunu yaptı. Kendi açtığı müzik dershanelerinde öğretmenlik yaptı. Çocukluk yıllarında en çok etkilendiği kişi zamanının bağlama üstadı Bayram Aracıydı. Gencebaya o yıllarda bu nedenle küçük Bayram diyorlardı.[9]

İlk profesyonel bestesi "Ruhumda Titreyen Sonsuz Bir Alevsin"i 14 yaşında yaptı.

16 yaşından itibaren caz ve rock müziği ile ilgilenmeye başladı, batı nefesli sazlardan oluşan orkestralarda tenor saksofon çaldı. İstanbula gelerek, Türkiyenin ilk konservatuarı ve eski adı Dârülelhan olan İstanbul Belediye Konservatuvarına girdi, bir süre icra heyetinde bulundu.

1964 yılında TRT Ankara Radyosu sınavına girdi ve yüksek başarıyla kazandı. Fakat, sınavda usulsüzlük olduğu gerekçesiyle sınav iptal edilince, müzik çalışmalarına ara vererek askerlik sebebiyle İstanbula gitti. Vatani görevini Heybeliadada bahriyeli olarak sürdürdüğü yıllarda merasim bölüğü bandosunda saksafon çalmaya devam etti.

1966da TRT İstanbul Radyosu sınavlarına girdi ve iftiharla kazandı. Aynı yıl, Türkiye çapında yapılan bağlama çalma yarışmasında Arif Sağ ve Cinuçen Tanrıkorur ile birlikte derece aldı. TRT İstanbul Radyosunda 10 ay bağlama sanatçılığı yaptı. Kurumun müzikal anlayışının ilerlemeye elverişli ve özgür olmadığı gerekçesiyle 1967 yılında kendi isteği ile ayrıldı.[10]

TRTden ayrıldıktan sonra, Arif Sağ ile birlikte 1966-1968 arası dönemde Muzaffer AkgünYıldız Tezcan,Gülden KaraböcekAhmet SezginŞükran AySabahat AkkirazNuri Sesigüzel gibi birçok sanatçıya bağlama çaldı. Bu dönem içinde Kızılırmak Karakoyun, Ana, Kuyu gibi Türk filmlerinin müzik direktörlüğünü yaptı. İstanbuldaki halk evlerinde Abdullah Nail Bayşuİsmet SıralBurhan TonguçErkin KorayÖmer Faruk TekbilekVedat YıldırımboraÖzer ŞenayNeşet Ertaş gibi sanatçılarla sık sık bir araya gelip müzik yaparak gelecekte kendi ortaya koyacağı müziksel sentezin ilk meyvelerini verdi. Ağlıyorum Yana Yana, Gönül bağları, Yıldız Akşamdan Doğarsın, Neredesin Leylâm gibi türkü plakları çıkardı. Sevemedim Karagözlüm, Sabır Taşı, Goca Dünya gibi besteleri çeşitli sanatçılar tarafından okunmaya, sanat dünyasında adı besteci ve bağlama virtüözü olarak duyulmaya başlandı.

Türkü plâklarından sonra, 1968 yılında ilk serbest çalışmalar plâğı Sensiz Bahar Geçmiyor/Başa Gelen Çekilirmişi çıkardı. Bundan sonra Topkapı Plak ve İstanbul Plaktan seri olarak plaklar çıkarmaya devam etti. 1969 yılında çıkardığı Bir Teselli Ver/Yorgun Gözler 45liği ile Türkiye çapında ün yaptı. Bestekâr ve enstrümanist kimliğinin yanı sıra, yorumcu kimliği ile ön plana çıkmaya başladı. Ben Eski Halimle Daha Mesuttum, Hor Görme Garibi, Severek Ayrılalım, Ümit Şarkısı, Sevenler Mesut Olmaz gibi plaklara imza attı.

1971 yılında İstanbul Plaka ortak oldu. 1972 yılında Yaşar Kekeva ile birlikte Kervan Plak şirketini kurdu, şirketin yöneticisi oldu. Kervan Plak, Türkiyenin ilk yerli sermayeli plak şirketiydi. Bünyesine Erkin KorayAjda PekkanMuazzez AbacıMustafa SağyaşarAhmet ÖzhanKamuran AkkorSemiha YankıSamime SanayNeşe KaraböcekBedia AkartürkNil BurakZiya TaşkentSemiramis PekkanFerdi ÖzbeğenGönül YazarSezen Aksu gibi starları alan Kervan Plak, dönemin plak piyasasının en güçlü şirketlerinden biri oldu.

Orhan Gencebay, bugüne kadar 35 (31 sinema, 4 televizyon) filminde[11] başrol oynadı, 90a yakın filmde müzik direktörlüğü yaptı. 1000den fazla[8] bestesi bulunan Orhan Gencebay, bunların 300e yakınını kendisi seslendirdi.

Orhan Gencebayın yaptığı çalışmalara TRT denetleme kurulunca arabesk dendiyse de, Orhan Gencebay bu değerlendirmeyi "yanlıştır ve eksiktir" diyerek kabul etmedi.[not 1]

Yasal olarak 67 milyon civarı plak ve kaset tirajı olan Orhan Gencebayın, korsan üretimlerin yasal üretimlerden 2 kat fazla olduğu düşünülürse, yasal olmayan üretimlerle birlikte 200 milyon civarı tirajı olduğu tahmin ediliyor. Bu da, dünyanın sayılı tiraj rakamlarındandır.[12][13][14][not 2]

Beyaz Kelebekler grubununda eski solisti olan ses sanatçısı Azize Gencebaydan boşanan Orhan Gencebayın Sevim Emre ile 30 yılı aşkın bir süredir resmî birlikteliği devam etmektedir. Oğlu Altan Gencebay halen Kervan Plak prodüktörlüğünü yürütmektedir.

Orhan Gencebay, 29 Kasım 2009 tarihinde Milliyet Gazetesinden Olcay Ünal Serte verdiği röportajda "Batsın Bu Dünya, Türkiyenin ağıtıdır. Şu bir gerçek, 70’li yıllar çok kötü yıllardı. Günde 100 - 150 kişi öldürülüyordu. 1975’te böyle bir Türkiye’de yaptım ‘Batsın Bu Dünya’yı. O, Türkiye’nin ağıtıdır, ağlanacak parçasıdır." demiştir.[15]

17 Eylül 2012de Orhan Gencebaya saygı için Poll Productiondan yayınlanan Orhan Gencebay ile Bir Ömür albümünde Türkiyenin önde gelen sanatçıları yer alarak Gencebayın bestelerini seslendirmiştir.
 

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmografi

Sinema
Yıl Başlık Rolü Diğer Başrol Oyuncular Notlar
1971 Bir Teselli Ver Orhan Tülin Örsek (Nermin) Orhan Gencebayın ilk filmidir ve ilk oyunculuk deneyimidir.[16]
1972 Sev Dedi Gözlerim Orhan Perihan Savaş (Meral) • Selma Güneri (Serap) Orhan Gencebayın tek sinemakop filmidir. 16:9
1973 Ben Doğarken Ölmüşüm Orhan Necla Nazır (Sevim)  
1974 Dertler Benim Olsun Sebahattin Perihan Savaş (Ayşe)  
1975 Batsın Bu Dünya Orhan Müjde Ar (Seher)  
Bir Araya Gelemeyiz Orhan Hülya Koçyiğit (Füsun)  
1976 Bıktım Her Gün Ölmekten Orhan Necla Nazır (Meral)  
Şoför Haydar Hülya Koçyiğit (Zehra)  
1977 Hatasız Kul Olmaz Orhan Akman Fatma Girik (Cennet)  
1978 Derdim Dünyadan Büyük Orhan İnci Engin (İpek)  
Çilekeş Orhan Gencebay Perihan Savaş (Gül)  
Aşkı Ben Mi Yarattım Orhan Gencebay Müjde Ar (Mehtap, Zeliha)  
1979 Yarabbim Orhan Perihan Savaş (Gülcan)  
1980 Kır Gönlünün Zincirini Orhan Gencebay Müjde Ar (Ebru)  
Vazgeç Gönlüm Orhan Canan Perver (Pınar)  
Ben Topraktan Bir Canım Orhan Necla Nazır (Pınar)  
1981 Feryada Gücüm Yok Orhan Gencebay Müjde Ar (Müge)  
1982 Kördüğüm Orhan Gülşen Bubikoğlu (Gülşen)  
Bir Yudum Mutluluk Orhan Necla Nazır (Zehra)  
Leyla İle Mecnun Kadir Gülşen Bubikoğlu (Leyla)  
1983 Zulüm Orhan Güngör Bayrak (Zeynep)  
Kahır Orhan Hülya Avşar (Hülya)  
1984 Kaptan Orhan Hülya Avşar (Melike)  
Dil Yarası Orhan Yaprak Özdemiroğlu (Hülya)  
Aşkım Günahımdır Orhan Gencebay Oya Aydoğan (Oya) • Güzin Doğan (İpek)  
1985 Doruk Orhan Cüneyt Arkın (Cemil) • Müge Akyamaç (Çiğdem)  
1987 Cennet Gözlüm Orhan Perihan Savaş (Handan)  
1988 Küçüksün Yavrum Orhan Melike Zobu (Zehra)  
1989 Sensiz Yaşıyorum Orhan Gencebay Nilgün Akçaoğlu  
Kan Çiçeği Orhan Meral Oğuz (Ayşe)  
1990 Utan Orhan Oya Aydoğan (Selma) Orhan Gencebayın son sinema filmidir.
Sinema (Film Müziği)
 • Kızılırmak-Karakoyun, 1967 [17]
 • Kozanoğlu, 1967 [18]
 • Ana, 1967 [19]
 • Kuyu, 1968 [20]
 • Kara Gözlüm, 1970 [21]
Tv-Şov
Belgesel
Reklâm

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

 • 1968-1976 arası her 45liği için Altın Plak ödülleri
 • 1976 Ses dergisi Yılın Türk Müziği Sanatçısı ödülü
 • 1970: İstanbul Plak tarafından, yüksek tiraj başarısından olayı verilen Altın Taç Ödülü.
 • 1984: Tercüman gazetesi tarafından verilen Yılın Sanatçısı Ödülü.
 • 1984: Merhaba dergisi tarafından verilen Yılın Sanatçısı Ödülü.
 • 1985: Ses dergisi tarafından verilen Yılın Sanatçısı Ödülü.
 • 1990: MÜYAP tarafından Dokunma adlı albümünün göstermiş olduğu yüksek satış başarısından dolayı verilen Yüksek Tiraj Ödülü.
 • 1990: ABD-Mısır-İsrailin önde gelen üniversiteleriyle, Hacettepe Üniversitesinin ortaklaşa vermiş olduğu Montu Merit Doktorası (Fahri Müzik Doktoru) Ödülü.
 • 1995: Mehmetçik Vakfı tarafından verilen Altın Madalya Ödülü.
 • 1998: İntermedia ekonomi dergisi tarafından verilen Ekonomide Yılın Yıldızları Ödülü.
 • 1998: Kültür Bakanlığınca verilen Devlet Sanatçısı unvanı.
 • 2009: Cumhurbaşkanlığı tarafından, Türk Milli Eğitimine katkılarından dolayı verilen Onur Ödülü.
 • 2011: Kral Tv Müzik Ödülleri Onur Ödülü.
 • 2013: Müyap Fiziki Satış Ödülü
 • 2013: Kral Tv Müzik Ödülleri En İyi Proje Ödülü.
 • 2015: T.C. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü.[22] 

 

                                                                                                     Tüm Hakları Saklıdır. I All Rights Reserved I Copyright @2016  
                                                               Sitelerimiz  / www.nispetfm.com  / www.radyonispet.com / www.dorunet.com / www.kariyersohbet.com

DJ İstek Paneli Gir

rt.png (35×20) RadyoSitesiKur