nilay (istanbul) ,   Rica etsem Cengiz kurtoglundan güzel bir şarkı calarmisiniz su an işyerinde toplu dinkemekteyiz ve buradaki tüm arkadaşlarıma armağan ediyorum TSK.....    |           Hazan (İstanbul) ,   Merhaba Sezen aksudan vazgeçtim şarkısını çalar mısınız...    |           Yosun göz (İstanbul) ,   Tarkan dan asla vazgeçemem şarksını çalarmısınız teşekkürler...    |         
Kullanıcı:    Parola:    Üye Ol   Şifremi Unuttum  
 
 
 

Aşkın Nur Yengi Harun erken ve kırgın gitti

 

NTV Ana Haber spikeri Seda Öğretir, pop müziğin özel yorumcularından Aşkın Nur Yengi ile bir araya geldi. İkili 90'ların müziğinden, Sezen Aksu'dan, Harun Kolçak'tan, yeni projelerden, aşktan ve hayattan konuştu.

"Aşktan Olsa Gerek" isimli mini albümünün gidişatından memnun olan Aşkın Nur Yengi, 90lardaki müzik anlayışı ve şimdinin müziğiyle ilgili şunları söyledi: "90ların lezzetlerini arıyoruz ama sektör bu konuda biraz acımasız hale geldi. Dolayısıyla sadece kendi müzikal tatminlerimizi gerçekleştiriyoruz onun dışında teslim ediyoruz, devamı Allaha kalmış ve dinleyene kalmış diyoruz. 3.5 milyon tirajların yaşandığı günlerden bu yana bakarsak o anlamda kalbimiz sektöre biraz kırgın. 70ler bir dönemdi, 80ler bir dönemdi, 90lar bir dönem... Şimdiki dönem, 2000li yıllar... Yeni jenerasyon bile çok başka, dinlediği müzikler başka. O yüzden o hatıralar, o şarkılarla edinilmiş hikayeler, aşklar, onlar 90larda kaldı."
 
"ALAKASIZ BİR ŞARKI SÖYLEMEK İSTEDİM, "TESBİH"İ SÖYLEDİM"
 
Yaşar Gaganın "Alakasız Şarkılar" albümünde "Tesbih" şarkısını yorumlayan Aşkın Nur Yengi farklı bir müzik türüne ait olan bir şarkıyı yorumlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi: "Albümün adı "Alakasız Şarkılar" olduğu için herkes kendi türü dışında bir şarkı söylesin dedik. Ben de beni ne farklılaştırabilir diye düşündüm. İbrahim Tatlısesin bir ara sahnede taklitlerini yapıyordum ona yakın bir tarz olsun dedik. "Tesbih" galiba gerekli yere ulaştı, çok alakasız oldu ama iyi oldu."
 
MÜZİKTE 30. YIL
 
Sanat hayatında 30 yılı geride bırakan Aşkın Nur Yengi, Sezen Aksu ile tanıştığı günü dün gibi hatırlıyor. Yengi o ilk günü şöyle anlattı: "Ben ortaokulda konservatuvardayken, ablam Sezen Aksunun hem vokalisti hem de asistanıydı. Bir müzikal yapılacaktı beni de çellist olarak dinlemek istediler. Aksunun Menekşe Sokaktaki evine benden büyük olan çellomla gittim. Enstrumanı çalamadığımın ben de farkındaydım. Bir de şarkı söylememi istediler. Sezen Aksu yoktu. Sonra sesimi duyunca içerden geldi bu kim? diye sordu. O günden sonra vokalistliğini yapmaya başladım"
 
"10 ŞARKIYI BİRDEN, BİR KEZ DAHA OKUDUM"
 
Sezen Aksunun konserlerinde sahneye davet ettiği Aşkın Nur Yengi çok sevildi. "Sevgiliye" isimli ilk albümü de çok tutunca Rumeli Hisarında ilk konserini verdi. Şarkıcı o gece yaşadıklarını anlattı: "O akşam 7 bin kişiye yakın seyirci vardı. 10 tane şarkım var, ben nasıl 1.5 saat sahnede kalacağım diye düşünüyorum. 10 şarkı bitince ne yapacağımı şaşırdım. Tenis topu gibiyim. Sağa gidiyorum, seyirci sağa bakıyor, sola gidiyorum seyirci sola bakıyor. Sonra da iyi geceler deyip kaçtım. Çok korktum beğenmediler diye. Kuliste kiler bilakis çok beğendiler yine çık deyince, 10 şarkıyı bir daha söyledim. Böylelikle 20 şarkılık bir konser vermiş oldum"
 
"HARUN ÇOK ERKEN VE KIRGIN GİTTİ"
 
Onunla birlikte birçok işe imza atan ve çok yakın arkadaş olan Aşkın Nur Yengi, Harun Kolçakın ardından şunları söyledi: "Harun gizemli yaşayan, magazinel bir hayatı olmayan, derli toplu bir müzisyendi. İnançlarıyla yaşayan ve son zamanlarında da hakikaten çok güzel işler çıkaran iyi bir müzisyendi. Tabi sağlık Allahın takdiri insan bir şey söyleyemiyor ama yaşarken, birbirimizle dertleştiğimiz zaman müzikal anlamda sıkıntıların olduğunu biliyordum. Kırgındı. Çünkü bunların hiç biri hayatında sağlıklı gelişmiyordu. Bu kadar kıymetli müzisyenler bu kadar iyi insanların, müzikal anlamdaki verimli insanların karşılık bulamadığını söylüyordu. Neyse ki "Çeyrek Asır" albümünde hakettiği değeri gördü"
 
TÜRKAN ŞORAY "BENİM YAPTIKLARIMI SEN SAKIN YAPMA" DERDİ
 
Kızı Nazlıya hamileyken çok zor dönemler geçirdiğini söyleyen Yengi, anneliğin ikinci planda olmayı kabul etmek anlamına geldiğini söyledi. Yengi, Türkan Şorayla yaptıkları annelik sohbetinden de bahsetti: "Zor bir hamilelik geçirdim. Yaklaşık 4.5-5 ay kadar sağdan sola dönmeden yatmak zorunda kaldım. Ama onu kucağıma alınca her şey bitti. Her anne böyledir çünkü kendi içinden yüce bir varlık çıkıyor. Hep ikinci planda kalmayı kabul ederek hayata bunu getiriyorsunuz. Türkan Şorayla konuşmuştuk, onun da kızına olan düşkünlüğünü bildiğim için benim yaptıklarımı sakın sen yapma diyordu.
 
Tarih       : 02 Eylül 2017
 
                                                                                                     Tüm Hakları Saklıdır. I All Rights Reserved I Copyright @2016  
                                                                                         Sitelerimiz  / www.nispetfm.com  / www.radyonispet.com / www.dorunet.com 

DJ İstek Paneli Gir

rt.png (35×20) RadyoSitesiKur